Yelo Bank üçüncü rübü uğurlu göstəricilərlə başa vurub
Yelo Bank cari ilin üçüncü rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Rəqəmlərdən də görünür ki, Bank əsas göstəricilər üzrə müsbət dinamikanı qoruyub saxlayır. Belə ki, 2024-cü il ərzində Yelo Bank 35 mln manat xalis mənfəət əldə edib. Bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 dəfədən çox artım deməkdir.
Bank rüb ərzində bizneslərin maliyyə vəsaiti ilə təminatında aktiv iştirakını davam etdirib. Bankın kredit portfeli böyüyərək ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 183 mln manat, yəni 25%-dən çox artıb. Nəticədə ümumi kredit portfeli 898 mln manata yüksəlib. Hər zaman olduğu kimi real sektorun kreditləşməsi Yelo Bank-ın prioritetləri sırasındadır. Kredit portfelinin üçdə ikisi olmaqla mühüm hissəsini biznes kreditləri təşkil edir. Biznes kredit portfeli ötən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 96 mln manat, 20%-dən çox artımla 567 mln manata çatıb. Hesabat dövründə mikro kredit portfelində də nəzərəçarpan artım var. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mikrokredit portfeli 25% artaraq, 328.6 mln manat təşkil edib.
Fiziki şəxslərə verilən kredit portfeli isə əvvəlki ilin analoji dövründən bəri 88 mln, yəni 35.4% artaraq 336.4 milyon manat təşkil edib. Rüb ərzində istehlak kredit portfelinin artımında onlayn kanalların payı 50%-ə yaxındır.
Ümumi əmanət portfeli ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 200 mln manat olmaqla 31% artaraq, bu ilin üçüncü rübünün yekununda 841.5 mln manat təşkil edib. Bu da Yelo Bank-ın əmanət məhsullarının əhali üçün cəlbedici olduğunun göstəricisidir.
Bankın faiz gəlirləri ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 39%-dən çox artaraq 113 mln manata çatıb. Qeyri-faiz gəlirləri də eyni dövrlə müqayisədə 3 dəfədən çox artımla 24 mln manata yüksəlib.
Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə məcmu kapital 37%-lik artımla 140 mln manata çatıb. Bu da requlyativ tələbdən 90 mln manat çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 13.5%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 7.7% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələb olunan normanı üstələyir. Hesabat dövrünün sonuna Bankın aktivləri 1 mlrd 177 mln manat təşkil edib.
İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov cari ilin üçüncü rübündə Bankın strateji məqsədlərinə doğru mühüm irəliləyişlər əldə olunduğunu qeyd edib: “Bu göstəricilər, təkcə xidmət və məhsullarımızın keyfiyyətini artırmaq istiqamətindəki səylərimizin deyil, həm də müştərilərimizin Yelo Bank-a göstərdiyi inam və etibarın nəticəsidir. 3-cü rübün sonuna olan maliyyə nəticələrimizə əsasən deyə bilərəm ki, yeni strateji dövrümüzün bir sıra mühüm hədəflərinə çatmaqdayıq. Bankın xidmət və məhsullarının, eləcə də filiallarının rəqəmsallaşdırılması prosesini il ərzində də davam etdirəcəyik. Əsas strateji prioritetlərimizdən olan ESG prinsiplərini də tətbiq etməklə fəaliyyətimizi daha dayanıqlı səviyyəyə qaldırmağı hədəfləyirik. İnanıram ki, 2024 Yelo Bank üçün davamlı inkişafa doğru getdiyimiz mühüm illərdən biri kimi yadda qalacaq”.
Bank xidmətləri (https://www.yelo.az/az/individuals/online-services/loan_request/) haqqında əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya FacebookInstagram Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

Yelo Bank завершил третий квартал с сильными финансовыми результатами
Yelo Bank объявил финансовые результаты за третий квартал текущего года, демонстрируя положительную динамику по ключевым показателям. В течении 2024 года чистая прибыль банка составила 35 миллионов манатов, что более чем в два раза превышает результат аналогичного периода прошлого года.
Банк активно участвовал в финансировании бизнеса, способствуя его уверенному росту. По сравнению с прошлогодним периодом кредитный портфель увеличился на 183 миллиона манатов, что составляет прирост более чем на 25%. Таким образом, общий кредитный портфель достиг 898 миллионов манатов. В приоритете Yelo Bank остается кредитование реального сектора экономики: две трети портфеля составляют бизнес-кредиты, объём которых вырос до 567 миллионов манатов, увеличившись на 96 миллионов манатов, что более чем на 20% превышает показатели прошлого года. Заметный рост также наблюдается в секторе микрокредитов, который увеличился на 25% по сравнению с аналогичным периодом и составил 328,6 миллиона манатов.
Кредитный портфель, выданный физическим лицам, вырос на 35,4% по сравнению с тем же периодом прошлого года и составил 336,4 миллиона манатов. Примерно 50% прироста потребительского кредитного портфеля пришлись на онлайн-каналы.
Общий сберегательный портфель банка увеличился на 200 миллионов манатов (рост на 31%) и на конец третьего квартала составил 841,5 миллиона манатов, что подтверждает привлекательность сберегательных продуктов
Yelo Bank.
Процентные доходы банка увеличились на 39% и достигли 113 миллионов манатов, а непроцентные доходы выросли более чем в три раза, составив 24 миллиона манатов.
Общий капитал банка составил 140 миллионов манатов, увеличившись на 37% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это на 90 миллионов манатов выше нормативного уровня. Коэффициент достаточности общего капитала составляет 13,5%, а коэффициент достаточности капитала 1-го уровня — 7,7%, что значительно превышает нормативные требования. На конец отчетного периода активы банка составили 1 миллиард 177 миллионов манатов.
Председатель Правления Анар Гасанов отметил, что в третьем квартале достигнуты важные успехи в реализации стратегических целей банка: «Эти результаты свидетельствуют не только о наших усилиях по повышению качества услуг и продуктов, но и о доверии, которое клиенты оказывают
Yelo Bank. Наши финансовые показатели за третий квартал подтверждают, что мы достигаем ряда ключевых целей нового стратегического периода. В этом году мы продолжим цифровизацию наших услуг и продуктов, а также укрепим деятельность филиалов. Наша цель — вывести деятельность банка на более устойчивый уровень, следуя принципам ESG, которые являются одним из наших главных стратегических приоритетов. Верю, что 2024 год станет значимой вехой для Yelo Bank на пути к устойчивому развитию».