2021-ci ilə 5.7 milyon xalis mənfəətlə başladıq
2020-ci ilin dördüncü rübü ilə müqayisədə Bank cari ilin birinci rübündə gəlirlərini əhəmiyyətli dərəcədə artırdı. Nəticədə Bank hesabat dövrünü 5.7 mln manat xalis mənfəətlə başa vurdu. Eyni zamanda Bankın cəmi aktivləri 10.5 milyon manat artaraq 401.4 mln manata çatıb.
Bankın kredit portfelində də nəzərə çarpan müsbət dinamika müşahidə olunur. Belə ki, ümumi kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 6.5% artaraq 328.4 mln manata çatıb. Hesabat dövrü üzrə portfelin mühüm hissəsini təşkil edən biznes kreditlərinin həcmində 20 mln manat, istehlak kreditlərində isə 8 mln manat artım olub.
Hesabat dövrü üzrə bankın xalis faiz gəlirləri iki dəfədən çox artaraq 9.9 milyon manat təşkil edib.
Hazırda Bankın məcmu kapitalı 59.4 mln manatdır, bu isə requlyativ tələbdən 9.4 mln manat çoxdur.
Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin Sədri Anar Həsənov 1-ci rübün maliyyə nəticələrini şərh edib: “Yeni strategiyamızın bəhrəsini artıq görürük. Bankın mənfəətə çıxması müştərilərimizin etibarı və güclü komandamızın birgə işinin nəticəsidir. Ölkə iqtisadiyyatındakı müsbət canlanma siqnalları biznes hədəflərimizin reallaşmasına əlavə təkan verir. Hazırda əsas məqsədimiz pandemiya şəraitində müştərilərimizin gözlənti və ehtiyaclarını ən yüksək səviyyədə qarşılamaqdır. Başladığımız templə davam edərək 2021-ci ili uğurlu nəticələrlə yekunlaşdıracağımıza inanırıq”.

2021 год начали с чистой прибылью 5.7 млн манат
По сравнению с концом прошлого года Банк в первом квартале 2021-го года значительно увеличил доход и завершил отчетный период с чистой прибылью в 5.7 млн. манатов. В тоже время совокупные активы банка увеличились на 10.5 млн. манатов и составили 401.4 млн. манатов.
Существенно увеличился и кредитный портфель банка. Так, совокупный кредитный портфель вырос на 6.5% по сравнению с концом 2020 года и составил 328.4 млн. манатов. Объем бизнес-кредитов, составляющих важную часть портфеля, увеличился за отчетный период на 20 млн. манатов. Положительный тренд наблюдается и в портфеле потребительских кредитов, где рост составил 8 млн. манатов.
Чистый процентный доход банка в первом квартале текущего года увеличился более чем в два раза, достигнув 9.9 млн. манатов.
В настоящее время совокупный капитал банка составляет 59.4 млн. манатов, что на 9.4 млн. манатов больше регулятивной нормы.
Комментируя финансовые результаты первого квартала, председатель правления Yelo Bank Анар Гасанов сказал: «Мы уже видим плоды нашей новой стратегии. Прибыль банка - это результат доверия клиентов и целенаправленной работы нашей сильной команды. Позитивные сигналы оживления экономики также дают дополнительный импульс реализации наших бизнес-целей. В настоящее время наша главная задача - удовлетворять ожидания и потребности наших клиентов на самом высоком уровне в условиях пандемии. Мы верим, что, поддерживая такой темп, завершим 2021-й год с успешными результатами”.