Yelo Bank-ın əmanət portfeli 100 milyon artıb
Yelo Bank 2022-ci ilin birinci rübü üzrə maliyyə hesabatını açıqladı. Bank əsas maliyyə göstəriciləri üzrə pozitiv artım dinamikasını qorumaqla ilə parlaq şəkildə başlayıb. Bankın cəmi aktivləri ötən ilin sonu ilə müqayisədə 145 milyon, yəni 27% artaraq 678 milyon manatı ötüb.
Bank kredit portfeli üzrə də uzun müddətdir ki, artım tendensiyasını qoruyub saxlayır. Belə ki, 2021-ci ilin sonu ilə müqayisədə kredit portfeli 26 milyon manat artaraq 472 milyon manata çatıb. Hesabat dövrü ərzində Bank real sektorun maliyyələşməsinə 77 milyon manat kredit ayrılıb.
İlk rüb ərzində 4000-ə yaxın müştəriyə 27 milyondan çox istehlak krediti verilib və nəticədə bu istiqamət üzrə kredit portfeli 8 milyon artaraq 119 milyon manata çatıb. Bu satışın demək olar ki, 30%-i onlayn kanallar vasitəsilə həyata keçirilib.
Bu dövr üzrə əmanət portfelində də 100 milyon manatlıq 28% artım müşahidə olunur. Bunun fiziki şəxslərin əmanətləri hesabına baş verməsi müştərilərin Yelo Bank-a inamının da artmasını göstərir. Belə ki, 2022-ci ilin ilk 3 ayı ərzində 1200-dən çox müştəri öz əmanətlərini Yelo Bank-a etibar edib və Bankın əmanət portfeli 452 milyon manatı ötüb.
Eyni zamanda hesabat dövrü üzrə Bankın xalis faiz gəlirləri 12 milyon manat olub. Bu da ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 20% artım deməkdir. Qeyd edək ki, Bank 3.4 milyon kredit ehtiyatı yaradaraq rübü 345 min manat mənfəət ilə tamamlayıb. İlk rüb üzrə qeyri-faiz gəlirləri 1.3 milyondan çox olub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü üzrə müqayisədə 2 dəfədən çox artım deməkdir.
Bank-ın məcmu kapitalı 89 milyon manat təşkil edib ki, bu da requlyativ tələbdən 39 milyon manat çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 14.61%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 9.33% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələb olunan normanı üstələyir.
Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov 1-ci rübün maliyyə nəticələrini belə şərh edib: "Bankımızın həm ötən il, həm də bu ilin ilk ayları üzrə nəticələrinə baxdıqda inkişaf strategiyamız üzrə düzgün irəlilədiyimizə bir daha əmin oluram. Təbii ki, bu nəticələr peşəkar komandamız və müştərilərimizin artan etibarı olmadan reallaşa bilməzdi. 2022-ci ilə hədəflərimizə uyğun start vermişik. Bu il müştərilərimizin həyatını rahatlaşdıracaq daha bir neçə yeni rəqəmsal məhsullarımızı istifadəyə verməyi və xüsusilə regional istiqamətdə xidmət şəbəkəmizi genişləndirməyi nəzərdə tutmuşuq."
Qeyd edək ki, Bank 2022-ci ilin ilk rübü ərzində Salyanda və Ağcabədidə olmaqla artıq 2 yeni regional filialını istifadəyə verib.

Депозитный портфель Yelo Bank-а увеличился на 100 млн
Yelo Bank опубликовал финансовый отчет за первый квартал 2022 года. В новом году Банк стартовал ярко, уверенно сохранив положительную динамику роста основных финансовых показателей. Активы Банка увеличились по сравнению с концом прошлого года на 145 млн, то есть на 27 процентов, и превысили 678 млн манатов.
Банк длительное время сохраняет тенденцию роста кредитного портфеля. Таким образом, по сравнению с концом 2021 года кредитный портфель увеличился на 26 млн манатов и достиг 472 млн манатов. За отчетный период на финансирование реального сектора Банком было выделено кредитов на 77 млн манатов.
За первый квартал было выдано более 27 млн  потребительских кредитов около 4 тысячам клиентов, в результате чего кредитный портфель в данном сегменте увеличился на 8 миллионов, достигнув 119 млн манатов. Почти 30% этих продаж были осуществлены через онлайн-каналы.
В депозитном портфеле за этот период также наблюдается рост на 28% на сумму 100 млн манатов. Данное увеличение произошло за счет вкладов физических лиц, что свидетельствует о росте доверия клиентов к Yelo Bank. Так, за первые три месяца 2022 года более 1200 клиентов открыли свои вклады в Yelo Bank, в результате чего портфель банка превысил 452 млн манатов.
Чистый процентный доход банка за отчетный период составил 12 млн манатов, что означает увеличение на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Отметим, что Банк создал кредитные резервы в размере 3,4 млн манатов и завершил квартал с прибылью в размере 345 тысяч манатов. Непроцентный доход за первый квартал составил более 1,3 млн манатов, что также вдвое выше дохода, заработанного за аналогичный период в прошлом году.
Совокупный капитал Банка составил 89 млн манатов, что на 39 млн манатов больше нормативного требования. Совокупный коэффициент адекватности капитала составляет 14.61%, а коэффициент адекватности капитала первого уровня – 9,33%, тем самым превышая требуемую норму по обоим показателям.
Председатель правления Yelo Bank Анар Гасанов прокомментировал финансовые результаты 1-го квартала следующим образом: "Глядя на результаты нашего банка за прошлый год, и за первые месяцы этого года, я еще раз убеждаюсь в правильности нашей стратегии развития. Конечно, эти результаты не могли быть достигнуты без нашей профессиональной команды и растущего доверия со стороны наших клиентов. Мы стартовали 2022 год в соответствии с нашими целями и намерены запустить еще несколько новых цифровых продуктов, которые облегчат жизнь клиентов, а также расширить нашу сеть обслуживания, особенно в региональном направлении."