Yelo Bank ötən ili rekord maliyyə nəticələri ilə başa vurdu!
Yelo Bank 2024-cü ilin son rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bankın əsas maliyyə göstəricilərində əhəmiyyətli artım müşahidə olunur. Xüsusilə xalis mənfəət üzrə rekord artım qeydə alınıb. Belə ki, Yelo Bank-ın 2024-cü ilin sonuna xalis mənfəəti 43 milyon manatı ötüb, bu da əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə iki dəfədən çox artım deməkdir. Digər maliyyə nəticələrinə gəldikdə isə:
Bankın kredit portfeli böyüyüb: 2023-cü ilin sonu ilə müqayisədə 22% artımla 935 mln manata çatıb.
Artımın mühüm hissəsini biznes kreditləri təşkil edib: biznes kredit portfeli 21,5% artımla 587 mln manat olub.
Real sektor hər zaman prioritetlər arasında olub: il ərzində mikro bizneslərə Bank tərəfindən 364 mln manat vəsait ayrılıb. İlin sonuna mikrokredit portfelinin həcmi 347 mln manat təşkil edib, bu da 2023-cü ilin analoji dövründən 24.6% çoxdur.
İstehlak kreditləri portfeli də əhəmiyyətli dərəcədə artıb: il ərzində 32 mindən çox istehlak krediti verilib, nəticədə bu istiqamət üzrə portfelin həcmi 23.5%-lik artımla 347 mln manata çatıb. Bu satışların 38%-i, eləcə də portfel artımının 50%-i onlayn kanallar vasitəsilə həyata keçirilib.
Bank-ın əmanət təklifləri cəlbedici olmağa davam edib: fiziki şəxslərin müddətli depozitlərinin həcmi il ərzində 37% artaraq 652 mln manata yaxınlaşıb. Bu artım bankın müştərilər arasında etibarlı maliyyə tərəfdaşı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirdiyini göstərir.
Faiz və qeyri-faiz gəlirləri də artıb: il ərzində Bankın faiz gəlirləri 34% artaraq 151 mln manat təşkil edib. Qeyri-faiz gəlirləri isə 32 mln manata çatıb.
Bankın kapital mövqeyi xeyli güclənib: hesabat dövründə məcmu kapital 148,7 mln manat təşkil edir, bu da əvvəlki ilin eyni dövründən 36% çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 13,15%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 7,05% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələb olunan normanı üstələyir. 2024-cü ilin sonuna Bankın aktivləri 1,280 mln manat təşkil edir.
Yelo Bank 2025-ci ildə də dinamik inkişafını davam etdirməyi planlaşdırır. Bank yeni filialların açılması, rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi və mövcud xidmətlərin müasirləşdirilməsi üzrə bir sıra layihələr həyata keçirəcək. Bu yeniliklərdə isə ESG yanaşması, dayanıqlılıq prinsipləri, müştərimərkəzli addımlar üstünlük təşkil edəcək. Xüsusilə bölgələrdə xidmət şəbəkəsini böyütməyi hədəfləyən Yelo Bank maliyyə inklüzivliyinə və sosial-iqtisafi inkişafa töhfə verməyə davam edəcək.

Yelo Bank завершил 2024 год с рекордными финансовыми результатами!
Yelo Bank опубликовал финансовые итоги за 2024 год, продемонстрировав значительный рост по ключевым показателям. Особое внимание привлекает рекордный рост чистой прибыли, которая превысила 43 миллиона манатов. Это более чем двукратное увеличение по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Ниже приведены ключевые финансовые результаты.
Кредитный портфель: общий объем кредитного портфеля достиг 935 миллионов манатов, увеличившись на 22% по сравнению с концом 2023 года.
Бизнес-кредиты: портфель бизнес-кредитов вырос на 21,5%, составив 587 миллионов манатов.
Микробизнес: поддержка реального сектора остается приоритетом банка. В течение 2024 года было выделено 364 миллиона манатов микробизнесу, а объем микрокредитного портфеля вырос на 24,6%, достигнув 347 миллиона манатов.
Потребительские кредиты: выдано более 32 тысяч потребительских кредитов, что позволило увеличить портфель на 23,5%, до 347 миллионов манатов. Отметим, что 38% продаж и 50% роста портфеля обеспечены через онлайн-каналы.
Депозиты физических лиц: объем срочных депозитов физических лиц вырос на 37%, достигнув 652 миллионов манатов, что подтверждает доверие клиентов и позиции банка как надежного финансового партнера.
Процентные и непроцентные доходы: процентные доходы выросли на 34%, составив 151 миллион манатов, а непроцентные доходы достигли 32 миллионов манатов.
Капитал: капитал банка существенно укрепился, увеличившись на 36% по сравнению с концом 2023 года и составив 148,7 миллиона манатов. Коэффициент достаточности общего капитала составляет 13.15%, а коэффициент достаточности капитала 1-го уровня — 7.05%, что значительно превышает нормативные требования. К концу 2024 года активы банка составили 1,280 миллиона манатов.
Yelo Bank планирует продолжить динамичное развитие и в 2025 году. Банк реализует ряд проектов, включая открытие новых филиалов, расширение цифровых сервисов и модернизацию существующих услуг. Внедряемые инновации будут базироваться на подходе ESG, принципах устойчивого развития и ориентации на клиента. Стремясь расширить свою сеть обслуживания, особенно в регионах, Yelo Bank продолжит способствовать повышению финансовой доступности и социально-экономическому развитию.
Вас интересует онлайн-кредит? Тогда позвоните по номеру 981 или напишите в наши аккаунты Facebook, Instagram, Whatsapp или yelo.az