Yelo Bank-ın Müşahidə Şurasının sədri səhm payını artırıb
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan Yelo Bank-ın nizamnamə kapitalındakı iştirak strukturunda dəyişiklik edilib. Belə ki, Yelo Bank-ın Müşahidə Şurasının sədri Marina Kulişova “Topaz Investments Limited” MMC-nin səhmlərini alaraq mövcud payını artırıb. Nəticədə Marina Kulişovanın səhm payı 98.91%-ə çatıb. Bununla yanaşı, Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov da artıq səhmdarlar sırasında yer alıb. İsgəndər Xəlilovun səhm payı isə dəyişilməz olaraq qalır.
Marina Kulişova 2016-cı ildən Yelo Bankın Müşahidə Şurasının sədridir. Bankın daha keyfiyyətli inkişaf səviyyəsinə qaldırılması və rebrendinq prosesi onun dəstəyi və rəhbərliyi ilə həyata keçirilib. Bu da özünü Bankın bugünkü güclənmiş fəaliyyəti və parlaq maliyyə nəticələrində göstərir.
Yelo Bankın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov Marina Kulişovanın səhm payının artırılmasının hələ 2019-cu ildə qəbul edilmiş transformasiya strategiya planının növbəti məntiqi addımı olduğunu qeyd edib: "2016-cı ildən etibarən Yelo Bank-ın səhmdarı kimi Marina xanımın bankın fəaliyyətində xüsusi iştirakı və mühüm rolu olub. O, öz uğurlu korporativ idarəçilik təcrübəsini gətirməklə yanaşı, Bankın kapitalının artırılmasında iştirak edib və dəstəyini göstərib. Bununla da Bankın transformasiya mərhələsindən uğurla keçməsinə öz töhfəsini verib. Onun rəhbərliyi ilə 2021-ci ildən başlatdığımız 3 illik strategiya planımızın hədəflərini bütün göstəricilər üzrə üstələməyi bacarmışıq. Bankın gələcəyi ilə bağlı gözləntilərimiz də olduqca optimistikdir. Səhmdarlar və rəhbərliklə birgə növbəti illərdə Yelo Bank-ın lider bankların arasında öz güclü mövqeyini qorumasını hədəfləmişik. Bankımız real sektora, xüsusən də regionlarda kiçik və orta sahibkarlığa maliyyə dəstəyini gücləndirməyə və ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verməyə davam edəcək."
Marina Kulişova da eyni zamanda bildirib ki, Yelo Bank Azərbaycanın bank sektorunda uğurlu rebrendinq strategiyasına görə parlaq nümunədir. Onun fikrincə, Bank bu illər ərzində güclü idarə tərkibi və peşəkar komandasının sayəsində uzun və səmərəli yol qət edib. Xanım Kulişova Bankın gələcəkdə də müxtəlif sahələrdə uğurlu layihələrinin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan Marina Kulişova Bakı şəhərində anadan olub, Ali təhsilini Qərb Universitetində (indiki Qərbi Kaspi Universiteti) tamamlayıb. İngiltərənin Nottinqem Trent Universitetində bakalavr və magistr dərəcələrinə yiyələnib. 20 ildən artıq investisiyaların idarəedilməsi, strateji inkişaf və konsaltinq xidmətləri sahəsində geniş təcrübəyə malik olan Marina xanım Avropa Birliyi, Türkiyə və Azərbaycanda bir sıra beynəlxalq investisiya idarəetmə şirkətlərinin təsisçisi, eyni zamanda səhmdarıdır.

Председатель Наблюдательного совета Yelo Bank увеличил свою долю в уставном капитале
Изменена структура акционеров одного из ведущих банков страны - Yelo Bank. Г-жа Марина Кулишова, Председатель Наблюдательного Совета Yelo Bank-а, увеличила свою долю в уставном капитале Банка, приобретя акции ООО «Topaz Investments Limited». В результате доля г-жи Кулишовой увеличилась до 98,91%.
Акционеры Банка также приветствовали в качестве нового акционера г-на Анара Гасанова, Председателя Правления Yelo Bank, что демонстрирует его приверженность Банку. Доля Искандара Халилова остается неизменной.
Г-жа Кулишова возглавляет Наблюдательный совет Yelo Bank-а с 2016 года, успешно провела ребрендинг и трансформацию Банка, что привело к улучшению показателей  его деятельности и финансовых результатов.
Председатель Правления Yelo Bank Анар Гасанов отметил, что увеличение доли Марины Кулишовой является следующим логическим шагом в реализации стратегии трансформации, принятой в 2019 году: "Помимо внесения своего успешного опыта корпоративного управления, Марина Кулишова активно участвовала и поддерживала увеличение капитала Банка, таким образом способствуя успешному этапу трансформации Банка. Мы смогли достичь значительного улучшения показателей по всем направлениям деятельности Банка и уже превосходим цели нашей трехлетней стратегии развития, осуществление которой мы начали в 2021 году под руководством г-жи Кулишовой. Наши ожидания относительно будущего Банка очень оптимистичны. Акционеры и руководство Банка нацелены на сохранение Yelo Bank-ом прочных позиций среди ведущих банков страны и в последующие годы. Мы и впредь будет продолжать финансовую поддержку реального сектора, особенно малого и среднего бизнеса в регионах, тем самым способствуя развитию экономики страны."
По словам г-жи Кулишовой, Yelo Bank является ярким примером трансформации и редизайна в банковском секторе Азербайджана. Г-жа Кулишова отметила, что Банк прошел долгий путь роста и инновационного развития вместе с высококвалифицированным менеджментом и сильной профессиональной командой, нацеленной на дальнейшее развитие Банка.
Марина Кулишова, гражданка Азербайджанской Республики, родилась в Баку, получила высшее образование в Западном университете (ныне Западно-Каспийский университет). Кроме того, она имеет степень бакалавра и магистра
университета Ноттингем Трент. Обладая опытом более 20 лет в области управления инвестициями, стратегического развития и консалтинговых услуг, г-жа Марина является учредителем и акционером ряда международных компаний по управлению инвестициями в Европейском Союзе, Турции и Азербайджане.