“Kiçik Biznesmen” layihəsi
Bankımız 1 İyun Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə “Kiçik Biznesmen” layihəsini həyata keçirdi. Uşaqları yalnız müdafiə etmək deyil, həmçinin parlaq gələcəklərini qura bilmələri üçün onlara fürsətlər yaratmaq lazımdır. Layihənin əsas məqsədi, uşaqlara pulun qazanılması prosesini praktiki cəhətdən göstərməklə onlarda əldə etdikləri vəsaitlə rəftar etmə vərdişlərini formalaşdırmaqdır.
Araşdırmalara görə, uşaqlara pulla necə rəftar etmək kiçik yaşlarından öyrədilməlidir. Bu məqsədlə xarici ölkələrdə valideynlər övladlarının cib xərclərini özlərinin qazanması üçün dəstək olurlar. Nəticədə, uşaqlar kiçik yaşdan bu vərdişi özlərində formalaşdırmaqla pulun necə qazanıldığını şəxsi təcrübələrində görürlər.
Azərbaycanda isə ilkin pul qazanmaq təcrübəsi xariclə müqayisədə daha böyük yaşlara təsadüf edir. Bu mədəniyyəti ölkəmizdə də inkişaf etdirmək üçün “Kiçik biznesmen” layihəsinə start verdik. Layihə çərçivəsində uşaqlar, onlar üçün Zabitlər Parkında quraşdırılmış stendlərdə limonad hazırlayaraq pulla davranış təcrübələrini qazanırlar. Layihəmizin məqsədi uşaqların daha kiçik yaşlarından pulla düzgün rəftar etməyi öyrənərək gələcəkdə daha uğurlu olmalarıdır.
“Kiçik Biznesmen” layihəsi Yelo Bank-ın davamlı olaraq həyata keçirdiyi sosial və maarifləndirici layihələrdən daha biridir. Xatırladaq ki, ilin əvvəlindən başlayaraq Yelo Bank komandası ölkənin aparıcı Universitetlərinin tələbələri, Gənclər təşkilatları üçün maarifləndirici tanışlıq sessiyaları, motivasiya, mentorluq və müxtəlif təcrübə layihələri keçirməkdədir. Qeyd edək ki, layihə bzns.az biznes portalının iştirakı ilə birgə həyata keçirildi.

Проект «Маленький бизнесмен»
Yelo Bank реализовал проект «Маленький бизнесмен» посвященный 1 июня Международному Дню Защиты Детей. Детей необходимо не только защищать, но и создавать для них условия построения светлого будущего. Основная цель проекта - научить детей на практике зарабатывать деньги и сформировать у них навыки обращения с заработанными деньгами.
Согласно исследованиям, детей нужно с раннего возраста учить обращаться с деньгами. С этой целью родители в зарубежных странах поддерживают своих детей, помогая им зарабатывать на карманные расходы. В результате, дети на собственном опыте видят, как зарабатываются деньги, и развивают в себе эту привычку с раннего возраста.
В Азербайджане, по сравнению с зарубежом первоначальный опыт зарабатывания денег у детей приходится на более старший возраст. Мы запустили проект «Маленький бизнесмен» для развития этой культуры в нашей стране. В рамках проекта дети приобретают опыт работы с деньгами, готовя лимонад на стендах, специально установленных в Парке Офицеров. Цель нашего проекта - помочь детям добиться большего успеха в будущем, научившись правильно обращаться с деньгами с раннего возраста.
Проект «Маленький бизнесмен» - один из многочисленных социальных и образовательных проектов, реализуемых Yelo Bank. С начала года команда Yelo Bank проводит вводные образовательные сессии, различные мотивационные проекты, а также программы стажировок для студентов ведущих вузов страны и молодежных организаций. Отметим, что проект реализован при участии бизнес-портала bzns.az.